BOYA VE RENKLER

Pratik Bilgiler

 • Boya Hakkında Temel Bilgiler

  Boya Nedir?
  Dekoratif veya koruyucu amaçla çeşitli yüzeylere çeşitli şekillerde uygulanan ve uygulandığı yüzeyde ince bir film tabakası bırakan kimyasal maddelere boya denir.

  Boyalar kullanım yerleri temel alındığında altı gruba ayrılır:

  1. Metal ve Sanayi
  2. Mobilya
  3. Deri
  4. İnşaat
  5. Deniz
  6. Otomobil

  Boyanın Yapısı
  Boyalar dört ana kimyasaldan oluşur:

  1. Bağlayıcılar: Boyanın yüzeye yapışmasında ve parlaklığında ve dolayısıyla ürünün kalitesinde çok büyük rol oynar.

  2. Pigmentler: Boyaya renk , örtücülük ve koruyuculuk kazandıran maddelerdir.

  3. Çözücüler: Çözücüler boyaya genelde iki aşamada ilave edilir. İlk çözücü ilavesi boyaya akışkanlık kazandırmak için üretim aşmasında yapılır. İkincil ilave ise uygulama sırasında boyanın rulo ve/veya fırçayla uygulanabilir hale gelmesi için yapılır.

  4. Katkı Maddeleri: Çok farklı özelliklerde olan ve boyaya az miktarda ilave edilen kimyasallardır. Boyanın bazı özelliklerini iyileştirmek için kullanılır. Örnek olarak kurutucular, köpük kesiciler, antibakteriyel ajanlar verilebilir.

 • BOYAMA İŞLEMİNDE İZLENMESİ GEREKEN SIRALAMA

  • Yüzey Hazırlığı ve Temizliği
  Boyanacak yüzey her türlü yağ, pas ve kirden arındırılmalıdır. Eski boya varsa kazınmalıdır.

  • İlk Astarlama
  Astarlama işlemi boyanın yüzeye bağlanması ve iyi bir alt zemin oluşturması için uygulanır. Kullanılacak boya cinsine uygun astar kullanılır.

  • Macunlar
  Astarlama ardından düz bir satıh elde edebilmek amacı ile sisteme uygun bir macun çekilmesidir.

  • İkinci Kat Astarlama
  Boyanın macun tarafından emilmesini önlemek ve boyanın kalınlığını ve koruyuculuğunu arttırmak için yapılır.

  • Son Kat Boya Uygulaması
  Koruyucu ve dekoratif görüntü vermek amacı ile belirli aralıklarla 2 kat olarak uygulanır.

  BOYAMA SIRASINDA UYGULANACAK ÖNLEMLER
  • Kullanacağınız boyanın ambalajında yer alan uyarılara mutlaka dikkat edin.

  • Boyanacak mekanda mutlaka hava akımı olmalıdır. Ortamın havasız kalmamasına özen gösterin.

  • Sentetik boyalar, vernikler, astar ve tinerler yanıcı oldukları için aşırı ısıya maruz kalmamalıdır.

  • Ele, yüze ve göze sıçrama durumunda sabunlu ve bol su ile yıkamak gerekir.

  • Boyaya başlamadan önce ellerin krem ile nemlendirilmesi, cildin korunması ve temizlenmesi açısından kolaylık sağlar.

 • Dekorasyonda en büyük etkiye sahip eleman boyadır. İlk bakışta pahalı gibi duran boyanın, diğer dekorasyon elemanlarıyla kıyaslanırsa, etki/fiyat bakımından en ekonomik tercih olduğu görülür. Boya her ne kadar en uygun seçenek olsa da, sonuç olarak her kullanıcıya bir miktar yükü vardır. Kaynak harcıyorsa, o zaman en iyi sonucu almak da her tüketicinin doğal hakkıdır. Bu nedenle Pera Boya olarak, size boyanızın rengini seçerken yardımcı olabilecek bilgiler aktarmak istedik.

  Boyama öncesi renk seçimi çok önemli bir karardır. Uygun rengi seçmek uygun boyayı seçmek kadar önemli bir karardır; bir düşünsenize boyama sonrası her gününüz o renklerin arasında geçecek. Öncelikle dönemin modasına bir göz atmak iyi bir esin kaynağı olabilir; ama unutmayın modalar geçicidir. Siz hangi renkler arasında yaşamınızı geçirmek istiyorsunuz; siz kendinize hangi rengin uygun olduğunu düşünüyorsunuz ve hissediyorsunuz?

  Renk seçiminde hisler ve duygular önemlidir ama bu kısım doğrudan doğruya, baştan sona sizin hislerinizle ilgili olduğundan bizim bir önerimiz olamaz. Burada size yardımcı olabileceğimiz konu, seçimlerinizdeki mantıksal karar verme aşaması.

  RENK SEÇİMİ
  Renk seçiminde her şeyden önce boyanın gücünün farkında olmanız gerekir. Boya mobilyalarınızın büyüklüğünü ve görünüşünü değiştirme gücüne sahip olduğu kadar, odanızın da büyüklüğünü ve şeklini değiştirebilecek güce sahiptir.

  Odanın rengini değiştirmeden önce, genellikle seçilecek rengin mobilyalara uyup uymayacağı ve odayı büyük gösterip göstermeyeceği düşünülür. Başlangıç olarak, bu konuda bir uyarı yararlı olacaktır. Duvarlarınız ve mobilyalarınız aynı rengin benzer tonlarında olmak zorunda değildirler; hatta odanızın birbirinden farklı ama aynı zamanda beraber kullanıldıklarında, birbirlerini tamamlayan renklerle bezeli olması, doğru seçimdir.

  Burada adı geçen “tamamlama” boyaların insanlar üzerindeki etkileriyle ilgilidir. Her rengin insan psikolojisi üzerine etkileri vardır. Bu etkiler renklerin duyuları nasıl uyardığıyla ve o renklerin simgelediği anlamlardan kaynaklanır. Her rengin fonksiyonel olarak yararlı olan etkileri gibi dezavantajları da vardır. İşte birbirlerini tamamlayan renkler bu noktada çok kullanışlıdır, çünkü birbirlerinin dezavantajlarını ya da etkilerinin gereğinden çok olmasını önlerler. Bunu sağlamak için odanın bazı duvarlarını ya da kolonlarını farklı renklerde boyamak da çok hoş sonuçlar verir; hatta eğer aradığınız şey zaman ve paradan tasarruf ederek biraz değişiklik yapmak ise sadece bir duvarı ya da kolonları boyamak zekice bir çözüm olabilir.

  Renklerin tek tek nasıl etkilere sahip olduğu ve hangi odalarda daha fonksiyonel olacaklarına geçmeden önce, renkler ve renk tonlarıyla ilgili temel birkaç bilgiye ihtiyacınız olacaktır:

  1. Açık renkler, “pahalı” ve havadardır. Ayrıca odayı aydınlık ve olduğundan büyük gösterir.
  2. Koyu renkler, sofistike ve sıcak bir havaya sahiptir ve büyük odalara daha samimi bir görüntü verirler.
  3. Sıcak renkler (kırmızı, sarı, turuncu vb) duyuları uyarır.
  4. Soğuk renkler (mavi, yeşil, mor vb)sakinleştirici etkiye sahiptir.

  KIRMIZI
  Kırmızı heyecanlandıran, tahrik eden sıcak bir renktir ve kan basıncını yükselten ve nefes almayı hızlandıran bir etkisi vardır. Eğer boyanacak mekâna heyecan katmak istiyorsanız iyi bir seçenektir, öte yandan fazla kullanımı saldırgan bir ruh haline yol açabilir. Salon ve yemek odalarında insanları bir araya getirmeye ve sohbet etmeye teşvik eder. Antrelerde güçlü bir ilk izlenim oluşturur. Yatak odaları için fazla uyarıcıdır ama odanızda gün içinde zaman geçirmiyor ve odanızı sadece yapay aydınlatmayla görüyorsanız, zengin ve zarif bir görüntü oluşturur.

  SARI
  Sarı gençleştiren, canlandıran bir renktir; mutluluk verir. Neşe uyandıran renklerin uygun olduğu mekânlarda, örneğin banyolar, mutfaklar ve yemek odalarında tercih edilir. Bir de evlerin girişleri ya da ufak alanlar için önerilir. Gözleri en çok yoran renklerden olması, sarının fazla kullanımında sorun olabilir. İnsanlar fazla sarı renk gördüklerinde sinirlenmeye daha meyilli olurlar; bebeklerin sarı renkli ortamlarda daha fazla ağlamaları da dikkat çekicidir. Aşırı kullanımı yorucu olabileceğinden, temel renk olarak seçilmesi çok önerilmez ama yerinde bir sarı kullanımı harika sonuçlar doğurabilir.

  TURUNCU
  Neşe ve coşku uyandıran, sosyalliği ve dışadönüklüğü teşvik eden turuncu salon ve yatak odaları için iyi bir seçenek değildir. Mutfak veya yemek odası gibi sıcak bir ortamlarda, neşeyi ve sosyalliği artırabileceği için o tip mekânlarda daha kullanışlı olur. Turuncunun ideal kullanımı dinlenmek için kullanılmayan, aksine hareketliliğin teşvik edilmesi istenen odalarda örneğin egzersiz yapılan bir oda için mükemmel bir opsiyondur.

  MAVİ
  Soğuk bir renk olan mavi, kan basıncını düşürür; dolayısıyla dinlendiren, sakinleştiren bir renk olarak değerlendirilir. Bu özellikleri, maviyi yatak odaları ve banyolar uygun bir renk yapar. Çocuk odalarında başka renklere birlikte kullanılması mükemmel sonuçlar doğurabilir. Ailece zaman geçirilen odalarda ya da büyük mutfaklarda görece daha sıcak olan morumsu maviler örneğin menekşe, ya da türkuaz ve havai mavi gibi açık maviler rahatlamaya yardımcı olan iyi tercihlerdir. Bedensel aktivitelerin olduğu mekânlarda çok tercih edilmemelidir. Koyu maviler her ne kadar kartelâlarda çok hoş gözükse de fazla doğal ışık almayan bir odada iç karartıcı olabilir. Koyu maviler çok iyi dekoratif özelliklere sahiptir ama ana renk olmamasında yarar var; duvarlardan sadece bazılarında uygulanması daha yerinde bir tercih olur.

  YEŞİL
  Yeşil dengeleyici bir etkiye sahiptir ve umudu çağrıştırır. Gözler için en dinlendirici renktir. Hem mavinin hem de sarının özelliklerine sahip olmasıyla hemen hemen her odaya yakışır. Mutfak orta tonlarda bir yeşil rahatlatıcı sakinleştirici bir etkiye sahiptir; ailece zaman geçirilen odalarda gevşetici, rahatlatıcı ve birliktelik duygusunu pekiştirici etkisi hissedilir. Yatak odalarında dinlendirici ve keyif vericidir. Dekorasyonda ana renk olarak kullanılabilecek çok kullanışlı bir seçenektir.

  MOR
  Rahatlatan bir renk olan mor, zarafet hissi uyandırır. Koyu tonları zengin bir hava verdiği gibi lüksle ve yaratıcılıkla bağdaştırılır. Lavanta ve lila gibi açık tonları ise yatak odalarında, çoğu zaman maviyle ulaşılan huzurlu ortam atmosferini yaratabilir hem de mavinin soğukluk riskini taşımadan. Hareketliliğin çok olduğu odalara çok uygun değildir ama yaratıcılığın veya dinginliğin arandığı mekânlarda doğru tercihtir.

  NÖTR RENKLER (BEYAZ, GRİ, SİYAH VE KAHVERENGİ) Bu renkler bazı dönemlerde moda olabilirler ve çokça kullanılırlar ama her zaman için sahip oldukları kalıcı bir erdemleri vardır: esneklik. Daha çok dekoratif özellikleri için sadece mekanın bir kısmını renklendirmede, renkleri canlandırmada veya sakinleştirmede kullanılırlar. Bu renkler spesifik nedenler (karanlık bir ortam yaratmak için ağırlıklı siyah kullanımı, ışıktan maksimum faydalanmak için yoğun beyaz uygulaması) dışında ana renk olarak çok tercih edilmezler.

 • KABARMA
  Lokal yapışma eksikliğinden dolayı kalkan boya film tabakasının yüzeyde baloncuklar oluşturmasıdır.

  Olası Nedenler:
  • Solvent-bazlı bir boyanın nemli ya da ıslak yüzeye uygulanması.
  • Dış duvarlardan mekan içine nem sızması.
  • Su-bazlı boyanın çok nemli bir yüzeye uygulanması.

  Çözüm:
  • Eğer baloncuklar alt tabakaya ulaşmamışsa, baloncukları kazıma ve zımparalamayla yok ettikten sonra kaliteli akrilik su-bazlı boyayla yeniden boyayın.
  • Eğer baloncuklar alt tabakaya ulaşmışsa, yüzeydeki rutubeti mümkün olduğunca kaldırın. Dolgu macununda sorunlu olan yerleri onarın, baloncukları kazıdıktan sonra astar sürülen yüzeye yeniden boyama yapın.

  BLOKAJ
  Boyalı iki yüzeyin birbirlerine bastırıldığında yapışmasıdır.
  Olası Nedenler:
  • Boyama işlemi sonrasında yüzeylerin kuruması için yeterince beklenmemesi.
  • Düşük kaliteli boya kullanımı.

  Çözüm:
  • Kaliteli boya kullanmaya özen gösterin. Uyguladığınız boyanın kullanma talimatlarında belirtilen kuruma süresine dikkat edin.

  PERDAHLAMAK
  Ovalama ya da çizilme sonrası, boya filminde parlaklığın artmasıdır.
  Olası Nedenler:
  • Parlak boya kullanılması gerekirken mat boya kullanılması.
  • Sık yıkama ve temizleme.
  • Boyanan yüzeye başka mobilya gibi cisimlerin sürtülmesi.
  • Kalitesi düşük, ovalama direnci az boyaların kullanımı.
  Çözüm:
  Sık temizlik yapılan alanlarda yüksek kaliteli su-bazlı boya kullanmanız, çünkü hem daha dayanıma sahiptirler hem de daha rahat temizlenirler. İnsan trafiğinin yoğun olduğu mekanlarda ipeksi mat ya da yarı mat boyaları tercih edin. Ayrıca, boyalı yüzeyleri temizlerken yumuşak malzemeler kullanmaya dikkat edin.

  DOLGU MACUNU HATALARI
  Uygulanmış olan dolgu macununun zamanla yapışma özelliğini yitirerek çatlamalara sebep olması.
  Olası Nedenler:
  • Düşük kaliteli dolgu macunu kullanımı
  • Yanlış türde dolgu macun kullanımı
  • Dolgu macununun uygulandığı yüzeyin, nemli veya ıslak olması.
  Çözüm:
  Eğer su ile temas eden bir bölgeye uygulama yapılacaksa ya silikon katkılı akrilik ya da tamamı akrilik dolgu malzemesi kullanmanız gerekir.

  ÇATLAMA
  Boyanın yaşlanması sonucunda film tabakasının ayrılmasıdır. İlk safhalarında ince olan çatlaklar zamanla boyanın pullanıp dökülmesine yol açar.
  Olası Nedenler:
  • Yeterli yapışma ve esneklik özelliği olmayan kalitesi düşük boya kullanımı.
  • Boyama öncesinde boyanın fazla inceltilmesi.
  • Uygulama yapılacak yüzeyin boyamaya gerektiği gibi hazırlanmaması.
  • Solvent-bazlı boyanın aşırı sertleşmesi.
  Çözüm:
  Gevşemiş veya pullanmış olan boyayı kaldırın. Eğer pullanma boyanın alt katmanlarında da görülüyorsa, dolgu macunu uygulayın. İyi bir astar uygulamasının ardından yüksek kaliteli bir boyayla yüzeyi yeniden boyayın.
  KÖPÜK OLUŞUMU
  Boya yapılırken oluşan küçük baloncukların boya kuruduktan sonra patlayıp küçük çukurlar oluşturması.
  Olası Nedenler:
  • Çok eski ya da kalitesi düşük boya kullanımı.
  • Boya uygulamasının çok hızlı yapılması.
  • Boya kutusunun çok sallanması, dolayısıyla kutu içindeki boyanın çalkalanması.
  • Uygulama sırasında gereğinden fazla tarama yapılması.
  • Pürüzleri giderilmemiş yüzeye parlak ya da yarımat boya uygulanması.
  Çözüm:
  Boyama sırasında köpük oluşumu olağandır fakat bu köpüklerin boya kurumadan patlaması gerekir. Yüksek kaliteli ve eskimemiş boya tüketimiyle bu sorun ortadan kalkar. Ruloyla uygulama sırasında gereğinden fazla tarama yapmayın. Mat bir boya kullanılmıyorsa, yüzey pürüzlerini giderin.

  BİNDİRME
  Boyama sıraında ıslak ve kuru katmanların üst üste binmesi sonucunda daha yoğun bir renk oluşması.
  Olası Nedenler:
  • Uygulama sırasında rulo bindirmesi
  • Yüzeyde farklı dokuya sahip bölgelerin bulunması.
  • Örtücülük kalitesi düşük boya kullanımı.
  Çözüm:
  Ruloyla tarama yapılırken boyanmış alanın üzerinden geçmemeye özen gösterin. Ruloyla boyanmış alanın üzerinden geçerken üzerinden geçilen alanın daha kurumamış olmalıdır. Yüksek kaliteli boya kullanımı rulo bindirmelerinden kaynaklanan hataları önler. Astar kullanımı yüzeydeki emicilik sorununu çözeceğinden, kaliteli bir astar uygulaması yararlı olacaktır. Düşük kaliteli astarlar tam tersi rulo bindirmelerini daha görünür kılar.

  KÜFLENME
  Dolgu macunu veya boya uygulanmış yüzeylerde kahverengi, gri veya siyah lekelerin oluşması.
  Olası Nedenler:
  • Ortamın direkt güneş ışığı almıyor olması.
  • Kullanılan boyanın düşük kaliteli su-bazlı ya da solvent-bazlı olması.
  • Astar uygulamasının, yeterince iyi yapılmaması.
  • Boya uygulaması öncesinde yüzeyde oluşmuş olan küfün kazınmaması.
  Çözüm:
  Küfü çamaşır suyu kattığınız suyla temizleyin ve durulayın. Yüzeyi yüksek kaliteli su-bazlı boyayla boyayın. Antibakteriyel katkılı boyalar da küf oluşumuna karşı etkin bir çözümdür. Nemli ortamların düzenli olarak havalandırılması gerekir.
  ÇAMUR ŞEKLİNDE ÇATLAMA
  Kurumuş boyanın üzerinde, kurumuş çamura benzeyen çatlakların oluşması.
  Olası Nedenler:
  • Boya uygulamasının çok kalın bir film oluşturacak şekilde yapılması.
  • Yüzeyin pürüzlü olması.
  Çözüm:
  Yüzeyi kazıyarak ve zımparalayarak temizleyin. Dolgu mazlezemesi düşük olan, örtücülüğü yüksek bir boyayla yüzeyi yeniden boyayın. Dolgu malzemesi az olan bağlayıcı oranı yüksek olan boyalar yüksek kaliteli boyalardır.

  ÇERÇEVE GÖRÜNTÜSÜ
  Boya uygulamasında duvarların rulo, kenarların fırçayla boyanması sonucunda karşılaşılan resim çerçevesi şeklinde görünen, düzensiz renk dağılımı.
  Olası Nedenler:
  • Fırça uygulamalarında rulo uygulamalarından daha az yayılma olduğundan daha fazla kapatır ve kalın bir film tabakası oluşturur.
  • Boya renklendirmesi yapıldıysa, renklendirmede yapılan hatalar.
  Çözüm:
  Uygulama sırasında rulo ve fırça taramalarının aynı oranda kapatıcılığa sahip olduğunda emin olur. Küçük parçalar halinde çalışın ve rulo bindirmesi yapmamaya özen gösterin. Köşelere fırçayla boya uygulamasını ruloyla boyama işinde sonraya bırakın.

  DÜŞÜK AKIŞKANLIK/YAYILMA
  Boyanın kuruma aşamasındaki sorunlar nedeniyle kuruduktan sonra gözle görünür fırça izlerinin oluşması.
  Olası Nedenleri:
  • Düşük kaliteli boya kullanımı.
  • Düşük kaliteli fırça veya tüy uzunluğu kullanılan boyaya uymayan rulo kullanımı.
  • Sadece dokunulabilecek kuruluğa gelmiş boya üzerine yeniden boya uygulama.
  • Tamamıyla kurumamış yüzeylere boya uygulama.
  Çözüm:
  Yayılma performansları daha yüksek olduğundan, yüksek kaliteli boya kullanın. Aynı şekilde fırçanızın da kaliteli olasına özen gösterin ve rulonuzu seçerken tüy uzunluğunun kullanacağınız boyaya uygun olmasına dikkat edin.

  DÜŞÜK ÖRTÜCÜLÜK
  Boyanın kuruduktan sonra uygulandığı yüzeyi kapatamaması; baskısının düşük olması.
  Olası Nedenler:
  • Düşük kaliteli boya kullanımı.
  • Düşük kaliteli ya da yanlış araç-gereç kullanımı.
  • Renklendirme yapıldıysa, renklendirme sürecinde yapılan hatalar.
  • Düşük akışkanlık.
  • Uygulanan yüzeyden çok daha açık renkte bir boya kullanımı.
  • Boyayı olması gerekenden daha fazla inceltme.
  Çözüm:
  Boyanın uygulanacağı yüzeyin rengi, uygulanacak boyadan fark edilir şekilde koyuysa, boyamadan önce yüzeye astar sürün. Kullanılacak boyanın ve malzemelerin yüksek kalitede olmasına dikkat edin. Boyayı inceltirken, kullanma talimatlarındaki oranlara uymaya özen gösterin.

  ZAYIF BASKI DAYANIMI
  Boya film tabakasının üzerine bastırılan bir objenin baskı izlerini alması.
  Olası Nedenler:
  • Düşük kaliteli boya kullanımı.
  • Boyanan yüzeye tam kuruma olmadan her hangi bir objeyle baskı uygulanması.
  Çözüm:
  Yüksek kaliteli boya kullanın. Boya uygulamasından sonra boyanın kuruma süresinin tam olarak geçtiğinden emin olun. Soğuk ve nemli ortamlarda kuruma biraz daha uzun zaman alır.

  ZAYIF OVALAMA DAYANIMI
  Boyanmış yüzey temizleme amacıyla silindiğinde ya da ovalandığında, boyanın bir kısmının kalkması, ya da ovalama yapan cisme bulaşması.
  Olası Nedenler:
  • Düşük kaliteli boya kullanımı.
  • Seçilen boyanın, uygulanacak yüzeye uygun parlaklıkta olması.
  • Çok güçlü temizleme araçlarının kullanımı.
  • Yüzeyi silmek için gereken kuruma süresinden daha az bekleme.
  Çözüm:
  Yüksek sıklıkla temizlenen yüzeylerin yüksek kaliteli boyalarla boyanması gerekir. İnsan trafiğinin yoğun olduğu ortamlarda, ovalama dayanımları yüksek olduğundan ötürü, yarımat veya parlak boyalar seçin. Temizleme işleri için gereğinden daha güçlü temizlik malzemeleri kullanmayın ve boya uygulamasından bir hafta geçmeden yüzeyi ovalamayın.

  ZAYIF PARLAKLIK DÜZENİ
  Boyanan yüzeyde parlak veya soluk bölgeler oluşması.
  Olası Nedenler:
  • Uygulama sırasında boyanın iyi yayılamaması.
  • Pürüzlü ve emiciliği yüksek yüzeylerin astar uygulamasındaki hatalar.
  • Rulo bindirmesi yapılması.
  Çözüm:
  Boyama öncesi astar kullanın ve astarı eşit yayın. Rulo bindirme yapmamaya özen gösterin. Boyamada ikinci kat uygulama parlaklık düzenini sağlamaya yardımcı olur.

  ZAYIF LEKE DAYANIMI
  Boya filminin kolayca leke ve kiri tutması.
  Olası Nedenler:
  • Düşük kaliteli boya kulanımı.
  • Boya kullanımından önce yüzeyin astarlanmaması.
  Çözüm:
  Yüksek kaliteli boya kullanımı kirlerin boyanın içine işlemesine daha dayanıklıdır. Boyamadan önce astar uygulaması yapılırsa, boya temizlemeye daha dayanıklı olur.

  RULO İZİ
  Ruloyla boya uygulaması yapılırken istenilmeyen desenler kalması.
  Olası Nedenler:
  • Düşük kaliteli boya kullanımı.
  • Düşük kaliteli rulo kullanımı.
  • Yanlış rulo kullanımı.
  • Rulo kullanımında yapılan hatalar.
  Çözüm:
  Boyanacak yüzeye uygun boyayı, ruloyu ve fırçayı seçmeye özen gösterin. Kaliteli boyalarla uygulama yapılırsa rulo izi kalma olasılığı daha azdır. Boyama öncesinde ruloyu hafifçe ıslatın. Rulo uygulaması yaparken, ruloyu hep aynı ölçüde baskıyla uygulamaya dikkat edin, aksi takdirde fazla bastırılan bölgelerden boya aşağı akmaya başlar. Boyamaya tavan ve kenarlara yakın noktalardan başlayın.

  AKMA
  Boyama işleminin hemen ardından boyanın akması ve dengesiz bir kaplama oluşur.
  Olası Nedenler:
  • Boyanın fazla inceltilmesi.
  • Fazla kalın bir son kat uygulaması.
  • Soğuk veya nemli bir ortamda boyama yapılması.
  Çözüm:
  Boyama sırasında boya aktığında ve hala ıslaksa fazlalığı fırçayla alıp tekrar yayın. Eğer boya kurumuşsa, akan kısımları zımparalayarak düzeltin ve bir kat daha boya uygulayın. Çok akışkan olacağından boyayı talimatlardakinden daha fazla inceltmeyin. Boya uygulamasının çok kalın olması da akmaya sebep olduğundan tek kalın kat uygulamak yerine iki ince kat uygulayın.

  KIRIŞMA
  Boya filminin üzerinde sert ve kırışık bir doku oluşması.
  Olası Nedenler:
  • Boya uygulamasının çok kalın yapılması.
  • Aşırı sıcak bir ortamda boyama yapma.
  • Boyanın temiz olmayan bir yüzeye uygulanması.
  • Boyanın yüksek nemli ortamda uygulanması.
  Çözüm:
  Üstteki kırışık yüzeyi kazıyarak veya zımparalayarak temizleyin. Yüksek kaliteli bir boyayla yeniden boyayın.

  SARARMA
  Yaşlanmış boyanın üzerinde sarı bir tabaka oluşması.
  Olası Nedenler:
  • Solvent-bazlı boyanın oksitlenmesi.
  • Yüksek sıcaklıklarla çalışan araçların etrafına yaydığı sıcaklık.
  Çözüm:
  Yüksek kaliteli su-bazlı boyaların kullanımında bu sorunla karşılaşılmaz; bu türde boyarlı seçmenizde yarar var.

 • KABARMA

  Lokal yapışma eksikliğinden dolayı kalkan boya film tabakasının yüzeyde baloncuklar oluşturmasıdır.

  Olası Nedenler:

  • Doğrudan güneş ışığı alan bir yüzeyi sıcakken boyama.

  • Solvent-bazlı boyayı ıslak veya kuru yüzeye uygulama.

  • Dış duvardan yapı dışına çıkmaya çalışan nem.

  • Su-bazlı boyanın, henüz kuruma biter bitmez yüksek neme veya yoğun yağışa maruz kalması.

  • Akrilik bağlayıcı kullanılan boyanın defalarca alkid veya akrilik bağlayıcılı boya ile üst üste boyanmış yüzeye uygulanması.

  Çözüm: Eğer kabarmalar alt tabakaya etki etmişse, içerideki nemin duvarlardan başka yollarla dışarı atılması gerekir, örneğin aspiratör veya havalandırma.  ÇATLAMA

  Boyanmış yüzeyde, bir biçim düzeninde, timsah derisini andıran çatlaklar oluşması.

  Olası Nedenler:

  • Çok sert yapıdaki bir boyanın daha elastik yapıdaki bir astar üzerine uygulanması.

  • Alt tabaka kurumadan boya uygulanması.

  • Solvent-bazlı boyaların zamanla sıcaklığın çok değişkenlik gösterdiği bir çevredeyaşlanması.

  Çözüm:

  Yüzeydeki eskimiş ve sorunlu boya tabakası kazınmalı ve zımparalanmalı. Ardından yüksek kaliteli bir astarla astar uygulaması ve son olarak iki kat uygulanmak üzere yüksek kaliteli bir dış cephe boyası sürün.

  TEBEŞİRLENME

  Boya yüzeyinde fark edilir oranda tozuma olması ve zamanla bu bölgede rengin solması.

  Olası Nedenler:

  • Düşük kaliteli boya kullanımı.

  • Dış cephede, iç cepheye uygun boya kullanımı.

  Çözüm:

  Tebeşirlenme görülen bölgedeki tozu sert bir fırçayla olabildiğince temizleyin ve durulayın. Ardından yüksek kaliteli bir astarla astarlama işlemi uygulayın. Son olarak yüksek kaliteli bir boyayla son katı çekerek işlemi sonlandırın.

  ÇATLAMA

  Boyanın yaşlanması sonucunda film tabakasının ayrılmasıdır. İlk safhalarında ince olan çatlaklar zamanla boyanın pullanıp dökülmesine yol açar.

  Olası Nedenler:

  • Yeterli yapışma ve esneklik özelliği olmayan kalitesi düşük boya kullanımı.

  • Boyama öncesinde boyanın fazla inceltilmesi.

  • Uygulama yapılacak yüzeyin boyamaya gerektiği gibi hazırlanmaması.

  • Çok soğuk veya çok rüzgarlı çevre koşulları altında boyama yapılması.

  Çözüm:

  Eğer çatlamalar sadece üstteki tabakada göürnüyorsa, dökülmekte olan ve sarkan kısımları kazıyıp temizleyin. Temizlenen bölgeleri astarlayıp, yeniden boyayın. Eğer çatlaklar alt yüzeye inecek derinlikteyse, tüm boya filmini kazıma ve zımparalama yöntemleriyle kaldırın. Son olarak yüksek kaliteli astarla boyamaya hazırlayıp yüksek kaliteli bir dış cephe boyası uygulayın.

  KİR TOPLANMASI

  Kir ve tozun birikerek zamanla küfe ve yosuna benzer bir grüntü oluşturması.

  Olası Nedenler:

  • Düşük kaliteli boya kullanımı.

  • Çevrede yüksek oranda hava kirliliği olması.

  Çözüm:

  Tüm yüzeyi fırça ve deterjanlı su ile yıkayıp durulayın. Yüksek kaliteli boyalar, özellikle kaliteli silikonlu dış cephe boyaları kir birikimine ve yıkamaya daha dirençlidir. Boya filmindeki pürüzler kir birikimine neden olduğundan tekstürü az olan boyalarda ve parlak boyalarda kir birikimini diğerlerine oranla daha azdır.

  BENEKLİ TOZLANMA

  Kıtır beyaz tuzların, beton veya taş duvardan su geçtikçe sızıp birikmesi.

  Olası Nedenler:

  • Önceden kalma tuz birikimlerini yeterince temizleyememek.

  • Duvarlarda çatlaklar ve kaçak borular nedeniyle.

  Çözüm:

  Tuz birikimlerini ve kalkmış, zarar görmüş boyalı kısımları sert kıllı bir fırçayla temizleyin. Ardından yüksek kaliteli bir astar ve yüksek kaliteli bir dış cephe boyasıyla yeniden boyama işlemi yapın. Eğer sorunun kaynağı duvarlardaki nem ise, öncelikle nem sorununa çözüm bulun. Nem duvarlardaki çatlaklardan veya çatıdaki problemlerden kaynaklanıyorsa, çatlakları doldurun ve çatıyı onarın. Nem yapının içinden gelip dış duvarlarda sorun oluşturuyorsa, havalandırma sistemi yoluyla içerdeki nemi duvarlardan uzak tutmaya çalışın.

  RENK KAYBI (SOLMA)

  Yoğun güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde boya filminin renginin istenmeyen şekilde solması.

  Olası Nedenler:

  • Düşük kaliteli boya kullanımı boya kullanımı.

  • Dış cephe uygulaması için iç cephe boya kullanımı.

  • Benekli tozlanma

  • Güneç ışınlarına karşı hassas olan renklerin uygulnamış olması.

  • Boyayı fazla inceltmek veya renklendirmeye uygun olmayan boyayı renklendirerek uygulamak.

  Çözüm:

  Eğer sorunun kaynağı benekli tozlanma ise öncelikle tuzları yüzeyden temizleyin. Yüzeyi yüksek kaliteli astar ve boyayla yeniden boyayın.

  DONMA

  Benekli tozlanma problemindeki gibi tuza benzeyen kristallerin boya filminin üzerinde oluşması.

  Olası Nedenler:

  • Boyanmış bölgenin yağmur nemin temizleme etkisinden yararlanamaması.

  • Koyu renkli ve kalsiyum-karbonat içeren boyanın kullanılması.

  • Kalsiyum-karbonat içerikli boya üzerine koyu renkli boya uygulanmış olması.

  Çözüm:

  Buzlanan alanı sert kıllı fırça ve zımparayla temizleyip, durulayın. Solvent-bazlı astar uygulamasının ardından, yüzeyi yeniden boyayın.

  BİNDİRME

  Boyama sıraında ıslak ve kuru katmanların üst üste binmesi sonucunda daha yoğun bir renk oluşması.

  Olası Nedenler:

  • Boyama sırasında rulo bindirmesi yapma.

  Çözüm:

  Rulo uygulamasını ıslak bölgeden kuru bölgeye doğru yapın ve ıslak bölge kurumadan geri dönüp, tekrar kuru bölgeye devam edin. Böylece düzenli ve tek parça halinde bir görünüm elde edersiniz. Boyama işlemini bölebilecek pencere, kapı gibi engelleri hesap ederek boyama işlemini yapın. Kaliteli astar ve boya kullanımı bindirme sorunun oluşma riskini azaltır.

  KÜFLENME

  Dolgu macunu veya boya uygulanmış yüzeylerde kahverengi, gri veya siyah lekelerin oluşması.

  Olası Nedenler:

  • Ortamın direkt güneş ışığı almıyor olması.

  • Düşük kaliteli boya kullanımı.

  • Astarlamada yapılan hatalar.

  • Boya uygulaması öncesinde yüzeyde oluşmuş olan küfün kazınmaması.

  Çözüm:

  Küfü çamaşır suyu kattığınız suyla temizleyin ve durulayın. Yüzeye yüksek kaliteli bir astar uyguladıktan sonra yüksek kaliteli bir dış cephe boyasıyla yeniden boyayın.

  NOKTASAL PAS OLUŞUMU

  Boyanan yüzeyde kırmızımsı kahverengi lekelerin oluşması.

  Olası Nedenler:

  • Galvanizsiz çivilerin veya vidaların paslanması ve pasın dışarı akması.

  • Galvanizsiz çivilerin veya vidaların yuvalşarına tam oturtulamamış olması.

  • Galvanizli çivilerin veya vidaların zımparalanma ardından paslanması

  Çözüm:

  Önceden kalma uygulamada bu sorun oluşmuşsa pasları temizleyin mutlaka temizleyin ve ardından yüksek kaliteli antipas, astar ve boya uygulaması yapın. Eğer yeni bir çalışmaysa, galvanizlemiş çivi veya vida kullanmaya özen gösterin. Galvanizlenmemiş çivi veya vida kullanılacaksa, çivilerin veya vidaların deliğe tam oturmasına dikkat edin. Deliklere tam oturan çivileri veya vidaları kafalarını yüksek kaliteli bir antipasla kapatın. Tüm kafalar astar sürüldükten sonra yüksek kaliteli bir dış cephe boyasıyla boyanmalı.

  BOYA UYUŞMAZLIĞI

  Solvent-bazlı boya üzerine su-bazlı boya uygulanması dolayısıyla üstteki boyanın yapışma özelliğini iytirip kalkması.

  Olası Nedenler:

  • Üç, dört defa üst üste solvent bazlı boya uygulnamış yüzeye, solvent bazlı boya temizlenmeden su-bazlı boya uygulaması.

  Çözüm:

  İki çözüm yolu vardır. Birincisi yüzeyi boyarken su-bazlı boya yerine solvent-bazlı boya ile boyamak. İkinci seçenek ise solvent-bazlı boyayı kazıyarak veya zımparalayarak kaldırmak, ardında yüzeyi astarlayıp, yüksek kaliteli su-bazlı bir boyayla boyamak.

  SOYULMA

  Boyadaki çeşitli nedenlerle yapışma özelliğinin kaybolması dolayısıyla, boya filminin kalkmaya başlaması.

  Olası Nedenler:

  • Düşük kaliteli boya kullanımı.

  • Boyama öncesi yüzey hazırlığında yapılan hatalar.

  • Duvarlardaki çatlaklardan ya da macunlamada yapılan hatalardan dolayı, nemin boyalı alana zarar vermesi.

  • Yüzeyde önceden kabarma sorununun olması.

  • Dış duvarlardan fazlaca nem atılması.

  Çözüm:

  Eğer sorun nemden kaynaklanıyorsa, nemin oluşmasını veya boyalı yüzeyi etkilemesini önleyin. Tüm yüzeydeki boya filmini kazıyarak ve zımparalayarak kaldırın. Yüksek kaliteli bir astar kullanımı ardından, yüzeye yüksek kaliteli bir dış cephe boyası uygulayın.

  ZAYIF ALKALİ DAYANIMI

  Yeni bir duvara uygulanmış boyada renk kaybı ve genel bozulma.

  Olası Nedenler:

  • Dinlendirilmediği için henüz kireç oranı düşmemiş olan bir duvara boya uygulanması.

  Çözüm:

  Yeni yapılan duvarların boyanmadan önce en az 30 gün dinlenmesi beklenir. Eğer duvar dinlendirilemeyecekse, önce yüksek kaliteli bir astar uygulaması yapın, ardından yüksek kaliteli, bağlayıcı oranı yüksek; örneğin elastik dış cephe boyaları ile boyayın.

  PARLAKLIĞI KORUYAMAMA

  Boya filminin parlaklığını kısa sürede çokça kaybetmesi.

  Olası Nedenler:

  • Düşük kaliteli boya kullanımı

  • Dış cephe uygulaması için iç cephe boyası uygulama

  • Doğruda güneş ışığına maruz kalan bir bölgeye parlak solvent-bazlı boya uygulama

  Çözüm:

  Güneş ışığı boyanın bağlayıcılarına ve pigmentine zarar verdiğinden yüksek kaliteli bir boya uygulamak çok güneş alan yapılarda iyi bir çözümdür. Akrilik bağlayıcı kullanılan su-bazlı boyalar güneş ışıklarına solvent-bazlı boyalara göre daha dayanıklıdır. Eğer yüzeyde bu sorun zaten varsa, boya filmini kazıyarak kaldırın. Astar uygulamasının ardından yüksek kaliteli akrilik bağlayıcı kullanılan su bazlı bir boyayla boyayın.

  KIRIŞIKLIK

  Boya filminin sert ve kırışık bir hal alması.

  Olası Nedenler:

  • Çok kalın bir boya film tabakası oluşumu.

  • Çok sıcak ortam koşullarında boyama yapma.

  • Boya film tabakasının henüz kurumadan yağmura veya yüksek neme maruz kalması.

  • İlk kat kurumadan son kat boya uygulanması.

  • Boyama öncesinde yüzeyin temizlememe.

  Çözüm:

  Kırışmış boya filmini kazıyarak veya zımparalayarak kaldırın. Yüzeyi astarladıktan sonra yüksek kaliteli bir boyayla yeniden boyayın. Boya filminin kalın olmamasına dikkat edin. Eğer ortam koşulları çok sıcaksa boyanın tam olarak kurumasını bekleyin.

İletişim

Adres

Birlik OSB Tem Yan Yol 1.Cad. 4.Sk. No.3
Tuzla, İstanbul
34953

Email

info@disanboya.com
Telefon

+90 216 593 00 10
Gönderiliyor...
Mesajınız ilgili birime iletildi!