Yardımcı Ürünler

PERA DIŞ CEPHE MACUNU

PERA İÇ CEPHE MACUNU

PERASİT DEKORATİF DESEN MALZEMESİ

Pera Endüstriyel Boyalar

Endüstriyel Boyalarımız ile ürünleri koruyor, sanayi alanlarını renklendiriyoruz.

Pera Dış Cephe Boyaları

Pera Dış Cephe Boyalarımız ile şehirleri renklendiriyoruz.

Peramel Sentetik Boyalar

Peramel sentetik reçine esaslı, yüzeye yapışması kuvvetli, örtme gücü yüksek, renkleri solmayan, uygulandığı yüzeyi koruyan, dekoratif görünüşlü, son kat boyadır.

Pera Boya İç Cephe Renkleri

Tek makina, sonsuz renk, istediğiniz renk, istediğiniz kadar ve istediğiniz zaman.

Merak Edilenler

Boya konularında merak edilenleri aşağıdaki başlıklardan okuyabilirsiniz.

 • Boyanın Tanımı

  Bir yüzey üzerine tatbik edildiğinde, dekoratif ve koruyucu bir tabaka oluşturan kimyasal bir malzeme olarak tanımlanır. Bu malzeme belli prensipler dahilinde, formüle edilen ve bünyesinde dört esas unsur bulunan kimyevi bir karışımdır.

  Bağlayıcılar
  Pigmentler ve dolgu malzemeleri
  Kimyasal katkılar
  Çözücüler (Solvent+Su)

 • Burada kullanıcı beklentilerinden, özellikle boya uygulayan ustaların veya tüketicilerin iyi bir boyadan beklentilerine yer vermek gerekirse,

   Örtücülük
   Beyazlık
   Su kaldırma gücü (Boya kıvamını su ile ayarlamak)
   Rahat uygulama
   Ekonomi
   Renklilik
   Sarfiyat

 • Öncelikle yüzeye uygun bir boya seçilmeli ve yardımcı malzeme gerekiyorsa yüzeye ve boyaya uygun olmasına dikkat edilmelidir. Boya satın alınırken kaliteli olanı tercih edilmelidir. Ucuz ve kalitesiz boyalar metrekare bazında kaliteli boyalarla aynı maliyete gelir. Ancak az bir fiyat için yapılan tasarruf, ileride büyük zararlara neden olabilir. Piyasada her kalitede boya,astar ve tiner bulunabilir. Ancak uygulamada daha iyi sonuç almak için yüzeye uygun boya, astar ve tiner kullanılması önerilir.

  Boya seçerken, satın alınan ürünün TSE standartlarını taşıyıp taşımadığı, üretici firmanın ISO 9000 belgesine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  İç ve dış mekanlarda kullanılacak rengin mekana uygun olup olmadığı küçük bir yüzeyde denenmelidir.

 • Öncelikle uygulaması yapılacak boyaya ilişkin gerekli alet ve cihazların eksiksiz mevcut olması gereklidir.

   Boya uygulamasında en önemli kural daima aynı sistemde aynı markaya ait ürünler kullanılmalıdır.

   Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.

   Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Uygulama yapılacak boya cinsine göre yüzey hazırlanmalıdır. Varsa mimari detay hataları giderilmelidir.

   İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulama 3-4 hafta sonra yapılmalıdır.

   Bütün boyalar uygulamadan önce ambalajında iyice uygun bir karıştırıcı ile karıştırılmalıdır.

   Ahşap koruyucu, selülozik dolgu verniği ve epoksi grubu ürünleri ambalajında karıştırıldıktan sonra, başka bir kaba alınarak tekrar karıştırılmalıdır. Boyalar çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uygulanılmamalıdır.

   Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır.
   Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalıdır ve boya ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir.

   İyi yapışma sağlamak için, parlak yüzey mutlaka matlaştırılmalıdır.
   Artan boyayı tekrar kullanabilmek için, boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ilave edilmeli ve karıştırılmadan ağzı kapatılarak serin bir yerde saklanmalıdır.

 • Boyaya başlamadan önce ellerinizi koruyucu bir kremle nemlendirin, bu size kolay temizlik yapmanızı sağlar. Ellerinizi tiner ile temizlemeyin, tiner derinizdeki koruyucu yağ tabakasının yok olmasına ve bunun sonucunda çatlamalar oluşmasına sebebiyet verir.Sentetik boya ve astarlar, yağlı boyalar, vernikler ve tinerler yanıcı malzemelerdir; alevden ısı üreten yerlerden elektrik kaçaklarından uzak, havalandırmalı mekanlarda sıkı bir şekilde kapalı olarak bulundurmalıdır. Alev almış boya,tiner ve vernikleri su ile söndürmeye çalışmayın, su alevi güçlendirecektir. Bu gibi durumlarda mümkünse yangın söndürücü kullanın yada kalın battaniye tarzı şeyler ile üzerini ıslatıp alevi kontrol edebilirsiniz. Su ile inceltilen boyalar insan sağlığı için fazla problem teşkil etmezler, sentetik boyalar ve tinerler kullanırken buharlaştığı için havadaki oksijen azalacağından solunum problemleri ortaya çıkabilir, bu yüzden kurşunsuz, aromatsız ürünleri tercih etmeli ve havalandırma iyi yapılmalıdır. Vücuda sıçramalarda özellikle göz bol sabunlu su ile yıkanmalı ve bol su ile durulanmalıdır, el, yüz ve deri sabunlu bez ile silinip bol su ile durulanmalıdır.

İletişim

Adres

Birlik OSB Tem Yan Yol 1.Cad. 4.Sk. No.3
Tuzla, İstanbul
34953

Email

info@disanboya.com
Telefon

+90 216 593 00 10
Gönderiliyor...
Mesajınız ilgili birime iletildi!