phoneBize Ulaşın
Boya Eğitim ve Bilgilendirme
Akrilik Boya Nedir?
02.01.2024

Akrilik Boya Nedir?

Akrilik boya kıvam olarak yağlı ve plastik boyaya benzer. Su bazlı bir çeşit olarak karşınıza gelen akrilik boya usta dahi olmadan herkesin kullanabileceği bir boya türü olarak kendini gösterir. Renk çeşidi sınırsız olan bu boya türü bireysel yaşam mekânlarına canlılık verir. Kendi yaşam alanını kendine özel yapmak isteyenler için bu boya türü tavsiye edilecek en güzel ürünlerden biri olarak kendini gösterir.

Kapalı yaşam mekânlarında renkleri en iyi şekilde kullanmak isteyenlere akrilik özellikli boya çeşitlerini önerebiliriz. Estetik bir görüntü ve sanatsal bir yetenek elde etmek isteyenler için su bazlı bu boya çeşidi isabetli bir tercih olacaktır. Boya yaparken etrafı kirletecek olsanız bile akrilik boya kolayca temizlenen bir boya çeşidi olarak karşınıza gelecektir.

Akrilik Boyanın Özellikleri Nelerdir?

Çok kullanışlı bir seçenek olan akrilik boya su bazlı ve oldukça çeşitli bir ürün olarak karşınıza gelir. Ev ve eşyalarla iyi bir uyum yakalaması açısından çok çeşitli renklerin kombinasyonundan yararlanmak mümkündür. Güzel dokunuşlarla ev ve iş yerini daha güzel hale getirmek isteyenler için bu çeşit boyalar güvenle tercih edilir. Akrilik boyanın öne çıkan özellikleri şu şekildedir;

 • Renk tercihi çok geniştir
 • Rulo ve fırça izi bırakmaz
 • Su bazlı bir boyadır
 • Çevre dostu bir boya çeşididir, fazla VOC içermez
 • Sinebilir özelliği ile leke tutmaz ve temiz kalır
 • Soğukta sertleşir, sıcakta yumuşar ve esneklik kazanır
 • Rahatsız edecek derecede kokusu bulunmaz
 • Çabuk kurur ve uygulaması hızlıca tamamlanır

Taşıdığı özellikler sebebiyle pek çok insan kendi mekânında bu boya çeşidini tercih eder. Bu kategori içinde oldukça zengin bir seçme şansı bulunur. Ortamını özelleştirmek ve daha güzel hale getirmek için bu boya tercihine yönelenlerin sayısında artış söz konusudur.

Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

Akrilik boya kalitesi kadar kullanım kolaylığı ile de dikkat çeker. Su bazlı olması sebebiyle su ile inceltilir ya da su kullanmadan kolayca uygulanır. Kullanım esnasında tercih edilen fırçalar şu şekildedir.

 • Düz fırça
 • Kesik açılı fırça
 • Yelpaze fırça
 • Geniş yüzey fırçası
 • İnce rulo
 • Geniş rulo

Fırça ve rulo seçenekleri boyanın yüzeye kolayca ve sağlıklı şekilde uygulanmasına yardımcı olur. Küçük boyutlu fırça ve rulolar daha çok ince işçilik olan yüzeylerde tercih edilir. Geniş fırça ve rulo seçenekleri ise geniş duvarlarda işi kolaylaştırır.

Boya ustaları bu tip boyayı çok sever. Uygulaması oldukça kolay olan bu boya türü acemi boyacılar için de önemli bir fırsattır. Arakasında iz bırakmayan bir uygulama ile kullanıcıların oldukça yüksek bir başarı elde etmesi söz konusu olmuştur. Obje, endüstriyel ürün ve duvar boyama amaçlı olarak kullanılan bu ürün uygulandığı yerlerde göstermiş olduğu performans ile her zaman olumlu bir tercih olmuştur.

Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır?

Akrilik boya oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Duvar yüzeylerinin yanı sıra, metal, ahşap, seramik, cam ve plastik üzerine güvenle uygulanır. Uzun süre dayanıklı olması sebebiyle en çok tercih edilen boya türler arasında yer alır. Kolay ulaşılabilir ve genel bir tercih olarak karşınıza gelen bu boya türü, zamanla bu sektörün gelişiminden ortaya çıkmıştır. Kullanışlı, kaliteli ve ekonomik tercih arayanlar için bu boyanın çok isabetli bir seçenek olduğunu kolayca söyleyebiliriz.

Boya yapmayı düşündüğünüz zeminler için öncelikli olarak uygun boyanın seçilmesi gerekir. Boya sonrasında elde edilen parlaklığın ve güzel görüntünün uzun süre muhafaza edilmesi gerekir. Akrilik boya tercihi ile atılan adımlar her zaman çok sağlıklı sonuçlar vermiştir. Her faklı zemin için doğru boya tercihi konusunda durup düşünmek gerekir. Bu konuda verilecek olan doğru kararlar boyanın güzelliğinin uzun süre kendini göstermesine neden olacaktır.

Akrilik Boya Nasıl Temizlenir?

Akrilik boya temizliği en kolay olan boyalardan biridir. Su bazlı olması sebebiyle herkesin kolayca temizlik yapması mümkün olur. Temizlik esnasında çok fazla güç harcamaya gerek yoktur. Bez, sünger ve deterjan kullanımı ile kolayca bir temizlik yapmak mümkündür. Kullanılan aparata göre zaten yerleri ve eşyaları çok kirletmeden boya işlemi yapabilirsiniz. Yine de buna rağmen sıçrayan ve dökülen boyayı temizlemek oldukça kolaydır. Basit fakat işlevsel olan temizlik malzemeleri ile sağlıklı bir şekilde temizlik yapmak mümkün olacaktır.

Boya çeşidi nasıl olursa olsun sıçrayan boyaların kurumadan temizlenmesinde fayda vardır. Boya yaş iken oldukça kolay temizlenir. Kuruduktan sonra ise insanlar temizlik konusunda biraz zorlanır. Basit birkaç malzeme kullanarak hızlı ve kolay bir temizlik yapmak mümkün olur. Parke ve fayans başta olmak üzere her türlü zemin temizliğinde aynı malzemeleri kullanabilirsiniz. Kolayca ve hızlıca temizlik için size tavsiye edilen malzemeler oldukça kolay ve avantajlı bir sonuç verecektir. Böylece boyanın avantajlarını görmeniz daha kolay olacaktır.

Diğer İçerikler