phoneBize Ulaşın
Boya Eğitim ve Bilgilendirme
Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
06.06.2024

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon dekorasyonu kaliteli yaşam alanları için büyük önem arz eder. Açık havanın getirmiş olduğu rahatlık insanların yaşam kalitesini çok olumlu etkiler bu yüzden balkon dekorasyonuna hak ettiği değeri vermek gerekir. Baharı simgeleyen canlı renkler veya yazla uyumlu açık renkler, boya tercihinde öne çıkabilir. Sadece boya ile değil çiçek ve farklı objeler de bu güzel alanın dekoratif görüntüsüne fayda sağlar.

Balkonda kullanılacak olan boyanın dikkatli şekilde seçilmesi gerekir. Dış etkilere karşı açık olan boyalar, sıcağa, soğuğa, rüzgâra ve her türlü yağışa karşı dirençli olmalıdır. Kiremit ya da hasır şeklinde yalıtım straforları son derece popüler hale gelmiştir. Onlar üzerine kullanılacak olan parlak ve mat boya seçenekleri bu mekânların çok güzel görünmesine katkı sağlayacaktır. Dış mekânlar için formülize edilmiş olan boya seçenekleri direnç ve görünüm açısından avantaj yaratacaktır. Su bazlı ve aynı zamanda yüksek kaliteli boyalar, aradan uzun zaman geçse bile dayanıklı yapısını gösterecektir.


Balkon Duvar Rengi Nasıl Seçilir?


Balkon duvar rengi seçilirken balkon yapısına dikkat etmek gerekir. Açık balkonlarda hem açık renkler hem de koyu renkler uygun bir tercih olabilir. Cam balkon kaplama ve PVC kaplama kullanılan balkonlarda ise balkonu aydınlık gösteren tercihler üzerinde durulmalıdır. Renk skalası oldukça geniş olan markalar pek çok farklı alternatif konusunda müşterilere kolaylık sağlamaktadır. Geniş bir renk yelpazesi içinden yapılacak olan tercihler, bu mekânların daha güzel görünmesine yardımcı olacaktır.

Güney cephede olan ve çok fazla güneş alan balkonlar biraz daha koyu tercihlerle değerlendirilebilir. Çok açık renkler kullanılacak olursa duvardan yansıyan sıcaklık insanları rahatsız edebilir. Balkonlar en ferah dinlenme alanlarıdır. Bu yüzden boya rengi konusunda karar verirken tercih edilen rengin bu rahatlığa zarar vermemesi gerekir. Boya rengine uygun makrome saksılar ve çiçekler ortamın daha güzel görünmesine katkı sağlayacaktır.

Balkon dekorasyonunuz için, duvarlarınıza uygun renkleri renk kartelası bölümünden seçebilirsiniz.


Küçük Balkonlar Nasıl Dekore Edilmeli?


Küçük balkon dekorasyonu için çok fazla aksesuar ve obje kullanımından kaçınmak gerekir. Alanı daha iyi kullanmak adına sadece seçilecek kaliteli boya ile güzel bir görüntü oluşturmak kolaylaşacaktır. Bu sayede estetik bir görüntü ortaya çıkarken aynı zamanda sade ve ferah bir ortam elde etmek mümkün olacaktır.

Küçük balkonlarda eşyalar az olduğu için duvar rengine yoğunlaşmak önemli olmuştur. Duvarın rengin seçerken de balkonun konumu burada belirleyici olabilir. Günün belli zamanlarında gölge alan balkonlar oturma ve keyif alanı olarak kullanılabilir. Eğer balkon çok fazla güneş alıyorsa o zaman genişi bir güneş şemsiyesi kullanmak gerekli olabilir. Balkon için tercih edilen renk ile şemsiyenin renginin uyumlu olması, görüntünün daha güzel olmasına katkı sağlayacaktır.


Büyük Balkonlar Nasıl Dekore Edilmeli?


Büyük balkon dekorasyonu daha detaylı bir hesaplama ister. Bu tip balkonlarda genelde açık hava için üretilmiş bir koltuk takımı kullanılır. Masa ve sehpaları da düşünecek olursak birçok eşyadan bahsetmek mümkün olur. Büyük ve geniş balkonlarda, renk tercihi sırasında balkonlarda bulunan eşyalarla duvar kombinasyonuna dikkat etmek gerekir. Her ikisinin de aynı renkte olması sıkıcı bir görüntü oluşturulur. Bu sebeple olabildiğince tezat renklerle bir bütünlük oluşturmak gerekir. Bu sayede hem ev sahipleri hem de konuklar için keyifli bir mekân yapısından söz etmek mümkün olur. Geniş ve büyük balkonlarda isteğe göre iki, farklı boya rengi kullanmak uygun bir sonuç verebilir.


Balkon Duvar Dekorasyon Örnekleri


Balkon süsleme konusunda pek çok malzeme ve eşya kullanılabilir. Buna ek olarak farklı duvar yapıları süslemeleri daha ilgi çekici hale getirebilir. Düz duvarlarda su bazlı boyalar ve farklı motifler bu aklana canlılık getirir. Özellikle boya desenleri ile oluşturulan güzel görüntüler balkonların daha güzel ve ilgi çekici olmasına avantaj sağlar.

Genelde rattan ve bambu tarzı mobilyalar balkon tercihi olarak ortaya çıkar. Bu yüzden ahşap renkli eşyaları tamamlayan bir boyanın seçilmesi önem arz eder. Çok geniş bir boya kataloğu ile müşterilerine avantaj sağlayan güvenilir boya markaları, ahşap ile uyumlu renk konusunda çok fazla seçenek sunmaktadır. Görüntü olarak çok estetik olan bu boyalar, aynı zamanda dayanıklı özellikleri ile uzun yıllara meydan okuyan bir sonuç yaratır.

Diğer İçerikler