phoneBize Ulaşın
Boya Eğitim ve Bilgilendirme
Boya Badana Nedir ve Nasıl Yapılır?
24.05.2024

Boya Badana Nedir ve Nasıl Yapılır?

Badana geçmiş dönemlerde yaşam alanları için kireç kullanılan bir yöntemdi. Sulandırılmış kireç; fırça, rulo ve püskürtme tabancası ile duvara uygulanır ve tertemiz bir sonuç elde edilirdi. Gelişen teknoloji boyacılık sektörünü de çok olumlu şekilde etkilemiş durumda. Buna bağlı olarak plastik ve silikon bazlı boyalar kirecin yerini almış görünüyor. Artan boya kalitesi sayesinde duvarların korunması ve binaların ömrünün uzatılması daha kolay hale gelmiştir.

Boya badana işlemi özellikle sıva üzerine uygulanırken daha sonra kirlenen boyanın üzerine yeni katların uygulanması oldukça olumlu sonuç vermiştir. Silinebilir boyalar daha uzun ömürlü olup, kullanım süresinin uzamasına yardımcı olmuştur. Kaliteli bir boya markasının ürünlerini kullanmak duvarların küf ve nemden korunmasına yardımcı olmaktadır. Boya kalitesinin üst düzeyde olması sayesinde lekeler kolayca silinebilir ve tertemiz durumdadır.

Standart beton sıvanın üzerine uygulanan kaliteli boyalar son dönemlerde alçı kaplama üzerinde çok olumlu sonuç vermiştir. Ferah ve temiz bir görüntünün yanı sıra yaşam kalitesini artıran yeni boyalar çok çeşitli renk katalogları ile insanlara önemli bir seçme şansı sunmuştur.

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Badana boya işlemi esnasında arkada iz bırakmamak gerekir. Bu konuda rulo tercihi her zaman çok ekonomik ve olumlu sonuç vermiştir. Rulo kullanımı esnasında yerlere boya dökmemek gerekir. Zeminde kuruyan boyayı temizlemek oldukça güç olabilir. Tercih edilen boya su bazlı olduğunda sulandırma oranının doğru uygulanması gerekir. Tavan alt kısmında kestirme fırçası kullanılırken köşede düz çizgi oluşturmak işlemin daha kaliteli sonuç vermesine neden olacaktır. Tavan boyaları farklıdır ve genelde beyaz renkli tercihler öne çıkar. Boya yapa kişi bir usta ise o zaman duvar boyama esnasında fırça kullanmada bir sakınca yoktur. Rulo ise hem ustalar hem de amatör boyacılar tarafından kolayca kullanılır. Arkasında iz bırakmayan bu aparat sayesinde boyanın en kaliteli şekilde uygulanması söz konusu olur.

Boya badana fiyatları maliyet hesaplama açısından büyük önem arz eder. Evin duvar boyutlarına göre boya alınır ve yetmediği durumlarda aynı rengin daha düşük kilogram ürünleri tercih edilir. Boya kalitesi yüksek olmakla beraber masrafları düşük tutmak ta büyük önem arz eder.

Boya Badana Püf Noktaları Nelerdir?

Boya badana ustası boya kalitesini ortaya çıkarır ve arkada iz bırakmaz. Bu işin püf noktalarına dikkat edilirse çok güzel bir duvar görüntüsü ortaya çıkar. Mikrofiber özellikli rulo ve yumuşak tel özellikli fırçalar işlem için tercih edilmelidir. Boya yapan kişinin bu işten anlaması, hem işlemleri hızlandırır hem de arkada iz kalmasını önler. Boya kalitesine dikkat ederek yapılan tercihler daha sağlıklı sonuç verir.

Badana fiyatları iyi ve güzel bir iç mekân için önem arz eder. Yaşam kalitesini yükseltmek isteyen herkes kullandığı boyaya ve badana işlemine dikkat etmelidir. Makul fiyatlı ve kaliteli tercihler sayesinde duvarlar temiz ve uzun ömürlü olur. Bazen tek kat ile çözüm üretilirken bazen de iki kat olarak boya yapmak gerekli olabilir. Her şekilde ustaların hizmetinden yardım almak daha avantajlı bir sonuç yaratacaktır.

Boya Badana Ustası Nelere Dikkat Etmeli?

Boya badana ustası gerekli çalışmaları yapmadan önce malzeme kalitesine dikkat etmelidir. Boya ve kullanım aparatları tercih edilirken çok dikkatli davranmak gerekir. Buna ek olarak izlenen yöntemin uygun olması gerekir. Usta bir boyacı, işlemin çabucak tamamlanmasına yardımcı olur. Kaliteli bir boya kullanımı sayesinde, duvarlar dış etkenlere ve olumsuzluklara karşı korunmuş olur. Renk tercihi konusundaki kararı ev sahipleri verecektir. Renk yelpazesi çok genişlemiş olan bu sektörde, kaliteli marka boyalar önemli bir çözüm olarak görülebilir.

Badana boya işlemine duvar köşelerinden başlamak gerekir. Düz ve kesintisiz hareketler simetrik olmalı ve boya değmeyen en ufak bir yüzey kalmamalıdır. Biraz kuruduktan sonra boyanın gerçek rengini ve duvar üzerindeki duruşunu daha net görmek mümkün olacaktır. Sulandırma işlemi, doğru aparat seçimi ve uygun yöntemi kullanma sayesinde, yaşam alanları daha güzel hale gelir. Belli rutin aralıklarla temizlik yapılırsa hem boyanın hem de duvarın temiz ve uzun ömürlü olması sağlanır. Boya esnasında dikkate alınacak olan püf noktaları sayesinde evler çok güzel ve ışıltılı bir hal alır.

Size uygun boyayı seçmek için Ürünlerimiz bölümüne göz atın.

Diğer İçerikler