phoneBize Ulaşın
Boya Eğitim ve Bilgilendirme
Boya Uygulama Teknikleri
05.09.2023

Boya Uygulama Teknikleri

Boya uygulama teknikleri konusunda pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Son yıllar içerisinde boya sanayi büyük bir gelişim gösterirken, boya modelleri ve çeşitleri konusunda olağanüstü ürün zenginliği karşınıza gelmiştir. Gerek boyalar gerekse de boyaları uygulama konusunda kullanılan yöntemler, mekânların daha hoş güzel ve temiz olmasına destek vermiştir. Yıllardan beri alışılmış yöntemler olarak karşımıza çıkan;

  • Rulo ile boyama tekniği
  • Fırça ile boyama tekniği
  • Püskürtme ile boyama tekniği

En çok kullanılan ve güvenilen uygulamalar arasında yer almıştır. Boya çeşitleri ve boya malzemeleri konusunda bilgili olan uzmanların tavsiyeleri, en iyi tercihleri yapma konusunda insanlara yardımcı olacaktır.

 

Rulo İle Boyama
 

Rulo ile boya yapmada kullanılan malzemelerden biri olan rulo, arkasında iz bırakmadan sağlıklı boya için iyi bir tercihtir. Pek çok farklı rulo modeli bulunmakla birlikte, genel olarak ölçü ve model değişkenliği boya kalitesini artırma konusunda insanlara önemli fırsatlar sağlamaktadır. Ergonomik bir tasarım olan rulo, aynı zamanda uzun bir sap ile desteklenebilir, tavanlarda ve yüksek duvarlarda kullanılabilir. Yine ahşap zeminler üzerinde kullanılmak üzere, küçük, kullanışlı ve ergonomik rulo seçenekleri kendini göstermektedir. Pek çok boyacı sağlıklı ve arkasında iz bırakmadan boya yapmak için, rulo ile boyama tercihinde bulunmaktadır

 

Fırça İle Boyama
 

Fırça ile boyama boyacıların en çok kullandığı yöntemlerden biridir. Boya fırçası özellikle kıvrak ve fonksiyonel yapısı ile pek çok alanda etkili bir ürün tercihidir. Usta boyacılar arkasında fırça izi bırakmaz ve her türlü girintili çıkıntılı noktalarda fırça ile iyi bir çözüm bulur. Pek çok farklı boyanın fırça ile uygulandığı bilinmektedir. Uzman boyacılar özellikle yağlı boya için iyi bir tercih olan fırça modelleri ile boya konusunda iyi bir sonuç ortaya koyar. Mekânlarınızı daha güzel ferah ve hoş gösterme konusunda, iyi bir boya tercihi ve iyi bir fırça tercihi size önemli derecede yardım sağlayacaktır.

 

Püskürtme İle Boyama
 

Püskürtme ile boyama insanlar için en pratik yöntemlerden biridir. Bu konuda uzmanlar hem teknolojiyi kullanır hem de verimli bir boya modeli ile iyi bir sonuca ulaşır. Böylesine önemli bir tercihe karar vermeden önce, masking bant ve diğer koruyucu malzemeler özenle seçilmelidir. Bu malzemeler uygulandıktan sonra, boş alanlara boya püskürtme ile kusursuz ve iz bırakmadan iyi bir sonuç almak söz konusu olur. Bu işlem çok hızlıdır ve pratik bir yöntem olarak değerlendirilir. Uzman boyacıların kullandığı bu yöntemler insanlara önemli derecede zaman kazandırır.

 

En Doğru Boya Tekniği Hangisidir?
 

En doğru boya tekniği hangisidir dersek bu konuda uzmanların tavsiye ve görüşlerine kulak vermek gerekir. Boya teknikleri değişken olmakla birlikte, her yüzey için farklı bir tekneyi favori bir tercih olarak görebiliriz. İllaki her model her yerde uygun olmayabilir. Bununla beraber, kimi zaman püskürtme, kimi zaman fırça, bazı durumlarda da rulo seçimi ile birlikte iyi bir boyama işlemi gerçekleşir. Tercih edeceğiniz boya, yardım alacağınız ustalar ve ekipmanların buradaki önemini kesinlikle unutmamak gerekir.

Kimi zaman boyacıya göre kimi zamanda boya yapılacak yere göre boya tercihleri değişken olabilir. Gerek boyalar gerekse de boya tekniği uygulamaları konusunda, uzmanların verdiği kararlar büyük önem taşımaktadır. Yine, bu konuda zengin bir ekipman çeşitliliğinden her zaman söz etmek gerekir. Doğru ve düzenli tercihlerle birlikte iyi bir boya işlemi sorunsuz şekilde gerçekleşir.

 

İç Cephe Ve Dış Cephe Boya Uygulama Farkları
 

İç ve dış cepheler özellikle dış etkiler yönünden oldukça farklı alanlardır. İç cepheler daha korunaklı olmakla birlikte, dış cepheler yağmur, kar, rüzgâr ve güneşe karşı korumasızdır. İç cephelerde daha pürüzsüz ve güzel bir görüntü zorunluluktur. Ev ve iş yeri gibi mekânlarda boya kalitesi gösterişli ve uzun vadeli avantajlı olmalıdır. Dış cephelerde ise daha çok dayanıklılık söz konusudur.

Akrilik, sızdırmaz, koruyucu özellikli boya alternatifleri, dış cephelerin korunması açısından büyük bir verimliliği gösterir. Uzman boyacılar, gerek iç cepheler gerekse de dış cepheler için tercih yaparken tecrübesini kullanır ve bu konuda en doğru kararı verir. Boya ve uygulama farkları konusundaki değişkenler, cephelerin daha düzenli ve korunur halde olmasına yardımcı olur.

 

Diğer İçerikler