phoneBize Ulaşın
Boya Eğitim ve Bilgilendirme
Boyama İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
02.06.2023

Boyama İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evimizi, iş yerlerimizi ayak bastığınız her yeri boyamak yaşam alanlarınızı canlandırmanın ve dönüştürmenin harika bir yoludur. Renklerin sihirli gücüyle, evinizi kişisel tarzınıza ve tercihlerinize uygun hale getirebilirsiniz. Boyama işlemi, sadece duvarlara yeni bir kat boya uygulamaktan çok daha fazlasını sunar. İster sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratmak, ister enerjik ve canlı bir ortam elde etmek isteyin, ev boyama size sonsuz olanaklar sunar. Renkler, duvarlarınızın ötesine geçer ve evinizin karakterini yansıtır. Bir fırça darbesiyle, evinizin ruhunu dönüştürebilir ve mekanınızı yeniden keşfedebilirsiniz. Ev boyama, iç mekan tasarımında en etkili ve yaratıcı yöntemlerden biridir ve herhangi bir evin havasını anında değiştirebilir.

Ancak boyama işleminde dikkat edilmesi gereken ve izlenmesi gereken bazı kurallar vardır.

 

Boyama İşleminde İzlenmesi Gereken Sıralama

Boyama işleminin sağlıklı ve tam randımanlı olabilmesi için aşağıdaki sıralamaya ve işlemlere dikkat etmek gerekmektedir. Bu işlemler 5 adımda mükemmel sonuca ulaşmanıza olanak sağlar.

 

  1. Yüzey Hazırlığı ve Temizliği: Boyanacak yüzey her türlü yağ, pas ve kirden arındırılmalıdır. Eski boya varsa kazınmalıdır.
  2. İlk Astarlama: Astarlama işlemi boyanın yüzeye bağlanması ve iyi bir alt zemin oluşturması için uygulanır. Kullanılacak boya cinsine uygun astar kullanılır.
  3. Macunlar: Astarlama ardından düz bir satıh elde edebilmek amacı ile sisteme uygun bir macun çekilmesidir.
  4. İkinci Kat Astarlama: Boyanın macun tarafından emilmesini önlemek ve boyanın kalınlığını ve koruyuculuğunu arttırmak için yapılır.
  5. Son Kat Boya Uygulaması: Koruyucu ve dekoratif görüntü vermek amacı ile belirli aralıklarla 2 kat olarak uygulanır.

 

Boyama Sırasında Uygulanacak Önlemler


Boyama sırasında uygulanacağınız önlemler, hem evinizi korumanızı sağlar hem de boyama işleminden maksimum verim almanıza yardımcı olur. Boyama bir sanat olsada, doğru önlemleri almadan karmaşık ve stresli bir sürece dönüşebilir. Bu yüzden bazı önlemler almak sizin için oldukça önemlidir.

  • Kullanacağınız boyanın ambalajında yer alan uyarılara mutlaka dikkat edin.
  • Boyanacak mekanda mutlaka hava akımı olmalıdır. Ortamın havasız kalmamasına özen gösterin.
  • Sentetik boyalar, vernikler, astar ve tinerler yanıcı oldukları için aşırı ısıya maruz kalmamalıdır.
  • Ele, yüze ve göze sıçrama durumunda sabunlu ve bol su ile yıkamak gerekir.
  • Boyaya başlamadan önce ellerin krem ile nemlendirilmesi, cildin korunması ve temizlenmesi açısından kolaylık sağlar.
Diğer İçerikler