phoneBize Ulaşın
Boya Eğitim ve Bilgilendirme
Evde Mobilya Boyama Rehberi
02.04.2024

Evde Mobilya Boyama Rehberi

Mobilya boyama son dönemlerde kaliteli boyaların üretimi ile öne çıkan bir tercih olmuştur. İyi bir boya ve uygun bir tekniğin kullanılması ile mobilyaların yepyeni bir görüntüye kavuşması söz konusu olur. Boya uygulaması yapacak olan kişiler; boya, vernik, boya aparatı ve diğer malzemeler konusunda seçici olmalıdır. Tercih edilecek olan kaliteli malzemeler sayesinde boya işleminin başarılı bir şekilde uygulanması söz konusu olacaktır. Mobilyaların ömrünü uzun tutacak şekilde boya yapılabilmesi için:

 • Uygun akrilik boya,
 • 220 numara ve ince özellikli bir zımpara,
 • Astar boyası ve bu boyaya uygun fırça ve rulo,
 • Boyanın taşmasını engellemek adına kâğıt bant ve makas,
 • Sprey boya uygulamasında yine bu boya ve taşmayı önleyecek kâğıt bant hazır olmalıdır.
 • Vernik ve kullanıma uygun bir fırça, (Sprey vernikleri uygulamak için fırçaya ihtiyaç yoktur.)
 • Solvent bazlı boyalar için tiner, gerekli unsurlar arasında yer alır.

Renk konusunda tercihler çoğalmış ve boya kalitesi konusunda gözle görülür bir gelişim yaşanmıştır. Boyanın yanında kaliteli bir vernik kullanımı ile mobilyaların çok uzun ömürlü olması sağlanmıştır. Mobilya boyama işlemini tercih ederken malzemelerin ve yapılacak işlemlerin de kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. Bu sayede mobilyaların çok uzun ömürlü, sağlam ve dayanıklı olması sağlanır. Görüntü olarak da ortaya tam beklenen sonucun çıkması sağlanmış olur.


Mobilya Boyama Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde mobilya boyama işlemi aslında herkesin yapabileceği bir uygulamadır. Kullanılacak olan aparatlar mobilyaların güzel bir görüntü ortaya çıkarmasına neden olur. Evde boya yapılırken:

 • İyi malzeme seçimine önem vermek,
 • Taşmayı önlemek,
 • Boya öncesinde zımpara işlemi uygulamak,
 • Uygun fırça ve rulo aparatı seçmek,
 • Uygun vernik kullanmak gerekir.

Biraz dikkat ve doğru tercihlerin uygulamaya konması ile daha kaliteli mobilyalara sahip olmak mümkün olur. Tüm ahşap eşyalar için boyama tekniği ile yenileme işlemi yapmak mümkündür. Bu sayede ev eşyaları içinde önemli bir yere sahip olan mobilyaların uzun ömürlü olması ve yeni bir görüntü ortaya koyması söz konusu olur.

Evde mobilya boyama konusunda kadınların da en az erkekler kadar başarılı olduğunu söylemek gerekir. Hatta kadınların bu konuda çok daha titiz olduğu söylenebilir. Boya kalitesine ek olarak doğru renk tercihleri ile ev içi ortamda kusursuz bir birleşim yaratmak söz konusu olabilir. Mobilyaları yenilemek yerine uygun bir boya çalışması ile maddi olarak da önemli bir avantaja sahip olmak söz konusu olur.

Boya tercihi esnasında çok farklı renkleri içeren kartelâlardan yardım almak gerekir. Renk seçenekleri çoğaldıkça yapılan çalışmanın daha verimli sonuçlarını görmek mümkün olur. Daha sonrasında uygun vernik işlemi ile kalıcı ve güzel bir görüntünün ortaya çıkması sağlanmış olur. Estetik ve güzel görünmesini istediğiniz mobilyalarınız için daha az masraf yapıp daha iyi bir sonuca ulaşmanız mümkün olur.


Mobilya Boyamada Hangi Boya Kullanılmalı?

Mobilya boyaları hem çeşit hem de renk olarak çok geniş bir katalog yaratmaktadır. Akrilik boyalar, yağlı boyalar ve sonrasında kullanılacak olan vernik ile çok güzel bir görüntünün ortaya çıkması söz konusu olur. Boya tercihi yaparken bu boyaların dayanıklılığı da önem taşır. Bu yüzden ahşap mobilyaların boyanması esnasında marka ve boya kalitesine önem vermek gerekir.

Boya kadar, boya yapılması planlanan malzemelerin seçimine de önem vermek gerekir. Taşırmadan ve iz bırakmadan boya yapmak adına kullanılan malzeme ve tekniklerin önemi oldukça fazladır. Uzman boyacılar bu işte deneyim ve becerisi ile kendini gösterir. Evde boyama işi yapan bireyler ise boya kalitesi ve doğru malzeme tercihi ile iyi bir sonuca ulaşabilir. Evini keyfine göre dayayıp döşemek isteyenler için boyanın önemi oldukça büyüktür. Kaliteli boya ve kaliteli işçilik sayesinde evlerde çok güzel bir görüntünün ortaya çıkması söz konusu olur. Ahşap malzemelerin ömrünü uzun tutan boyalar nem, küf ve diğer istenmeyen durumlara karşı önemli bir koruma avantajı sağlar.

Ülkemizde boya endüstrisi oldukça gelişmiş bir noktadadır. Bu sayede çok farklı alanlarda kullanılan kaliteli boyaları, piyasada en uygun koşullarda bulmak mümkündür. Planlı hareket ederek, doğru malzemeleri seçerek bu işe başlamak gerekir. Son olarak da doğru boya uygulaması ile oldukça güzel ve dikkat çekici bir sonuca ulaşmak mümkün olur. Boyama işlemi ile nemin, isin ve diğer olumsuzlukların yarattığı etkiyi gidermek söz konusu olur.

Ahşap - Metal Boyaları Grubu bölümünden ürününüze uygun boyayı seçebilirsiniz.


Mobilya Boyama Teknikleri Nelerdir?

Mobilya boyama teknikleri sağlıklı ve kullanışlı mobilyalar için büyük önem arz eder. En çok kullanılan teknik fırça ile boyamadır. Bu tekniği kullanırken yaşmayı önleyen kâğıt bant kullanılır. Düz çizgi oluşturma ve taşmayı önleme adına yapılan çalışmalar güzel ve sorunsuz bir boya işleminin ortaya çıkmasına neden olur.

Bir başka boyama tekniğinde rulo kullanılır ve fırça ile boyama benzeri işlemler uygulanır. Arkada iz bırakmayan bu yöntemi kullanırken, yine taşmayı önlemek adına kâğıt bant kullanılmalıdır. Bu sayede hem hızlı hem de güvenli şekilde boya uygulaması yapmak mümkün olur. Fırça kullanımına göre rulo ile yapılan boyama işleminde, düz yüzeylerde önemli bir avantaj görmek mümkün olur.

Mobilya boyama işleminde en pratik uygulamalardan biri sprey boya uygulamasıdır. Uygun boya tercihi, ön hazırlıklar ve bilinçli bir boyama çalışması ile sorunsuz bir boyama işlemi gerçekleşir boyanın taşmasını önleyen kâğıt bant, sprey boya öncesinde dikkatle uygulanmalıdır. Farklı teknikleri kullanarak mobilyaların yeni görünmesi sağlanır. Bu işlem aynı zamanda mobilyaların ömrünü uzatan bir işlem olarak görülür.

Diğer İçerikler