phoneBize Ulaşın
Boya Eğitim ve Bilgilendirme
Kış Mevsimi Ev Boyama Rehberi
02.01.2024

Kış Mevsimi Ev Boyama Rehberi

Ev boyama konusunda yılın tamamında tercih yapabilir ve yaşam alanlarınızı daha güzel hale getirebilirsiniz. Duvar boyası olarak kullanılan boyanın zamanında ve düzenli şekilde kuruması önemlidir. Kışın biraz daha soğuk olduğu için yapılan boyanın geç kuruması söz konusu olabilir. Isıtma sistemlerinin gelişimi ile birlikte artık bu konuda herhangi bir çekince kalmadığını söyleyebiliriz. Kış mevsiminde evinizin tüm duvarlarını kolayca boyayabilirsiniz. İç mekân ısıtma imkânı sayesinde kış bile olsa boyadan yüksek verim elde etmeniz söz konusu olacaktır. Buna ilave olarak kapı ve pencereleri açıp gerekli havalandırmayı yapmak, işlemin daha başarılı olmasına katkı sağlayacaktır.

Boya çeşitleri konusunda çok fazla alternatif bulunmaktadır. Sağlıklı ve doğru boya tercihine doğru zaman tercihini de eklemek gerekir. Aslında yılın 365 günü boya yapmak mümkündür. Buna rağmen boyanın en kolay şekilde kuruyacağı dönemi seçmede fayda vardır. Kışın boya yapılır mı sorusuna evet cevabı verirken boyanın kuruma tedbirlerini elden bırakmamak gerekir. Nem ve rutubet bulunan duvarlarda boya kalitesini en üst düzeyde görmek zordur. Kuru duvarlar ve boya sonrası kurutma işlemleri ile daha hızlı ve çabuk bir şekilde sonuca gitmek mümkün olur.

Kışın Ev Boyanır mı?

Kışın ev boyanır mı sorusu boya yaptırmak isteyen insanların kafasını kurcalayan bir konudur. Elbette yılın tamamında boya yapılır. Gerekli havalandırma ve ısıtma desteği sayesinde her türlü mekânda başarılı boya çalışmaları yapmak mümkün olur. İç mekânları ısıtmak mümkün olduğu için bu alanlarda her mevsim boya yapılabilir. Dış mekânlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Yağış, aşırı soğuklar ve diğer kış etkileri düşünüldüğü zaman, dış cephe boyama işinin kış mevsiminde uygun olmadığını kolayca söyleyebiliriz. Dış cephe boyası yapabilmek için nispeten havanın daha sıcak veya ılık olması gerekir. Soğuk olmayan ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde dış cephelerde boya yapmak söz konusudur.

Kış mevsiminde çoğu evde artık doğalgaz ve benzeri sistemler bulunmaktadır. Bu tür altyapıya sahip olan evlerde pencereleri açmak ve evi havalandırmak sorun olmaz. Böylece kışın en sert ve çetin geçen dönemlerinde bile ev boyamak mümkün olur.

Kışın Boya Kaç Günde Kurur?

Kışın boya kaç günde korur sorusu bu dönemde boya yaptırmak isteyen insanların kafasını her zaman yormuştur. Yaz ve kış dönemlerinde boyanın kuruma süresi farklıdır. Birden çok kat vurmak gerektiğinde alttaki katın kuruması beklenir. Yaz mevsimi olsa bile su bazlı boyalarda iki kat arası süre 2 saate kadar çıkabilir. Kış mevsiminde ise iki kat arasındaki süre 6 saate kadar çıkar. Buradaki rakamların değişkenliği ortamın sıcaklığı ve hava alması ile ilgilidir.

Yaz mevsiminde boya aynı gün içinde kurur ve bu yüzden yaz mevsimi bu iş için en iyi dönem olarak tercih edilir. Kış mevsimi için 48 saat ya da 2 gün gibi bir kuruma süreci ortaya çıkabilir. Ortam sıcaklığı yüksek tutulur ve yeterince hava sirkülâsyonu sağlanırsa, sürecin o derecede kısalması söz konusu olur.

Kışın Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Kışın boya tercihleri konusunda renkler büyük önem taşır. Renk tercihi konusunda en belirleyici faktör boya yapan insanların bireysel tercihidir. Buna ek olarak kışlık kabul edilen popüler renklerden de bahsetmek gerekir. Siyah, gri, kahverengi, bej, bordo ve mavi renkler döneme uygun tercihler olarak kendini gösterir. Kış olsun, yaz olsun, buradaki, öncelikli konu tercihlerin insanların zevkine hitap etmesidir. Ev ve eşyalarla yakalanan kombinasyon sayesinde yaşam alanlarını çok daha güzel bir hale getirmek mümkün olur.

Diğer İçerikler