phoneBize Ulaşın

Tavan Boyaları

Tavan boyaları; inşaat grubu boyaları kategorisinde yer alan, tavanda kullanılmak üzere üretilen bir çeşit iç cephe boyası türüdür. Tavan boyaları yaşam alanlarının sağlıklı görünümüne çok büyük katkılar sağlar. Isınma sebebiyle oluşan buharlaşma ve sıcak havanın yükselmesi tavanların çok çabuk şekilde kirlenmesine neden olur. İç mekân boyama kararı verdiğiniz zaman işe önce tavanlardan başlamak gerekir. Uygun ve kaliteli bir boya ile bu konuda önemli bir tedbir almak söz konusu olur. Boya teknolojisi çok hızlı gelişirken iç mekânlar bu gelişimden çok olumlu şekilde etkilenmiştir. Estetik ve güzel bir iç mekân görüntüsünü oluşturmak için özenle seçilmiş olan boyaların ev ve iş terlerine katkısını daha net görmek söz konusu olur.

Tavan boyaları beyaz renkte olup standart bir renk özelliğine sahiptir. Sıradan beyaz duvar boyasından farklı olan bu tür boyalar, tavanların temiz ve güzel görüntüsünü yıllar boyunca muhafaza eder. İyi bir iç mekân boyasının kendini göstermesi için tavana tercih edilen ve uygulanan boyanın kaliteli olması gerekir. Buna ilave olarak uzmanların boyama yeteneği de burada çok büyük önem arz eder. Tavanda kullanılan boyanın viskozitesi yüksektir. Yer çekimine karşı daha iyi bir yapışma özelliği vardır. Bazen tek kat bazen de iki kullanılan bu boya, tavanların çok uzun süre temiz ve parlak kalmasına yardımcı olur.

Tavan boyası düz ve mat renkte seçeneğe sahiptir. Duvarların boya görüntüsünün ortaya çıkması için tavanın güzelce boyanması gerekir. Bunun için öncelikli olarak kaliteli bir markanın boyasına ve usta insanların emeğine ihtiyaç vardır. Tavan ne kadar temiz ve güzel görünürse, duvarların da o derecede güzel ve temiz görünmesi söz konusu olur. Tavanı koruyan ve onun daha uzun ömürlü olmasına destek veren boya modelleri aynı zamanda iç mekânların ferah ve güzel görüntüsüne destek vermektedir.

Tavan boyama konusunda işin uzmanları size tercih edilecek boyalar konusunda destek verecek ve yol gösterecektir. İç mekânların daha güzel görüntüsü ve uzun ömürlü kullanım noktasında, bu özenle hazırlanan boyalar tavana ayrı bir güzellik katacaktır. Tavanda kullanılan renk genelde standart olup boyanın yapışma özelliği daha yüksektir. Yer çekimine maruz kalan bir bölgede boyanın ve boyama standartlarının en uygun şekilde tutulması gerekir. Uzman ve profesyonel boyacıların tercihi olan tavan boyalarında, tavan boyama çalışmaları mekânlara ekstra katkı ve güzellik sağlamaktadır. İyi bir boya ve sağlıklı bir işlem sayesinde kapalı mekânların çok uzun süre sağlıklı ve güzel görünmesi söz konusu olur.

Tavan boyama için tercih edilen boyaların viskozite yönünden yeterli yapıya sahip olduğunu bilmek gerekir. Buna ek olarak tavan için kullanılan rulo ve fırçaların boya dökülmesine engel olan ürünlerden tercih edilmesi gerekir. Bu şekilde sağlıklı ürünler ve bu ürünlerin boyama konusunda ortaya koyduğu fırsatlar, müşteriler için önemli bir avantaj oluşturur. İç mekânları boyama esnasında duvarlarda ve tavanda herhangi bir yer atlanmaz ve komple boya yapılır. Sobalı evlerde tavan çok daha çabuk kirlenir. Farklı şekilde ısınan evlerde de boya konusunda yapılan tercihler mekânların temiz ve güzel olmasına destek verir.

Tavan boyama konusunda uygun boya tercihi ile maliyeti uygun seviyede tutmak mümkün olur. Buna ek olarak kaliteli bir boyanın bu tür mekânlarda avantajı söz konusu olur. Boya tercihi ve sağlıklı bir işlem sonucunda insanlar daha temiz ve güzel bir mekânda yaşama şansı bulur. Sağlıklı bir renk görünümü ortaya koyan tavan boya seçenekleri iç mekânların çok uzun sürelerde sağlıklı ve temiz olmasına destek verir.

Tavan boyanırken dikkat edilmesi gerekenler iç mekânların daha uzun süreli ve sağlıklı olmasına destek verir. Su bazlı boyalarda belli miktarlarda suyun boyaya katılması söz konusu olur. Burada homojen bir karışım ve sağlıklı bir boyanın elde edilmesi çok önemlidir. Sağlıklı şekilde bu boyaların kullanımı sayesinde tavanların çok güzel bir görüntüye kavuşması sağlanır. Boyanın konsantresi belli bir yoğunlukta tutulmalıdır. Aksi takdirde boyanın yere dökülmesi ve etrafı kirletmesi söz konusu olur. Tavanda bulunan stropiyer, kartonpiyer ve alçıpan gibi unsurlar fırça ile boyanır. Buna ek olarak tavanın düz kısmında uygun rulo tercihi ile daha uygun sonuçlar elde edilir. Her biri çok sağlıklı ve verimli olan malzemeler, ustaların ellerinde oldukça makul ve avantajlı sonuçlar yaratır.

Tavan boyama püf noktaları insanların mutlaka dikkat etmesi gereken çok önemli konular arasındadır. Burada tavana uygun boya tercihi, malzeme ve aparat tercihi büyük önem taşır. Sonrasında ise boyayı dökmeden işlem yapmak gerekir. Bazen tek kat bazen de iki kat boya kullanmak gerekebilir. Buradaki temel amaç tavanın orijinal rengini bulmasıdır. Tavan yüksekliğine bağlı olarak fırça ve rulo sapı konusunda farklı tercihlere yönelmek gerekir. Boya esnasında ergonomik avantaj sağlayan yaklaşık 1.5 m sap modelleri, bu iş için uygun tercihler arasında yer alır. Bu tercihler sayesinde insanlar daha az yorulur ve hata payı oldukça düşük olur. Boya kalitesi de buna bağlı olarak artış gösterir.

Tavan Boyası İç Cepheye Sürülür Mü?

Hayır, tavan boyalarının iç cepheye sürülmesi tavsiye edilmez. Çünkü tavan boyalarının silinebilme özelliği yoktur. Katı madde oranı yüksektir. Ayrıca tavanlar için sadece beyaz renkte üretilir. Renk seçeneği yoktur. Bu yüzden tavan boyalarını yalnızda tavanda kullanmanız önerilir.